Sıkça Sorulan Sorular?

shape
Sıkça Sorulan Sorular?

Sıkça Sorulan Sorular?

1-Hipnoz hali nasıl oluşur? Hipnoza girmenin temel şartları nelerdir?

Bir kişinin hipnoza girebilmesi için öncelikle hipnoza ve değişim yaratmaya kendisinin de gönüllü olması, sonra konsantrasyon ve hayal gücünü kullanmaya gayret göstermesi ve hipnotistin talimatlarını takip etmesi zorunludur. Hipnoz bir sihirli değnek değildir; yani isteksiz ve gönülsüz olan biri zorla veya farkında olmadan hipnotize edilemez. Hipnoza giren kişiler ise eğer değişime gönüllü değillerse, yani aslında istemedikleri bir konuda telkin verilse bile o telkinler bilinçaltı tarafından içselleştirilmez, reddedilir.

2-Hipnoza girince uyuyup kendimden mi geçeceğim?

Zannedilenin aksine, hipnoz uyanıştır! Bir kendinden geçme hali ya da bildiğimiz anlamdaki bir uyku hali değildir. Hipnoz esnasında veya seans sırasında kişi konuşulanların, söylenenlerin tamamen farkındadır.

3-Hipnoza giren bir kişi istemediği halde sırlarını açıklar mı?

İnsanların hipnoz ile ilgili en çok korktukları şey hipnoz altındayken kirli çamaşirlarinin ortaya dökülmesi, sırlarının öğrenilmesi, hatta istemedikleri davranışların yaptırılması veya hipnozdan çıkamama gibi mitlerdir. Hipnoz, bir kendinden geçme hali yada bir uyku hali olmadığı için kişi seans sırasında konuşulanların ve söylenenlerin tamamen farkındadır.

4-KAÇ SEANS GEREKİR?

Her insanın hipnozla etkileşimi farklı olduğu gibi her insan için problemin kaynağı da farklı farklıdır. Bu yüzden kişiye herhangi bir “kesin seans sayısı” vaat etmek etik bir yaklaşım olmasa da Hipnoz birçok konuda o kadar hızlı çözüm sağlıyor ki sonuçlar ve değişim süresinin hızı çok şaşırtıcı olabiliyor. Örneğin sadece 1-2 seansta herhangi bir fobisini yenenler olduğu gibi, aynı konu için 7-8 seansa ihtiyaç duyabilenler de olabilir.

5-Hipnozdan “uyanamamak” mümkün müdür?

Kesinlikle Hayır! Hipnozun yaklaşık 250 yıllık tarihinde, hipnozdan uyanamayan yada uyandırılamayan hiçbir vaka rapor edilmemiştir. Hipnozdan uyanamamak şehir efsanesidir. Uzayan hipnoz seanslarında hipnoz anının keyifli ve sakin duygusu nedeniyle kişi bir süre sonra kendi isteğiyle normal uykuya geçebilir. Hipnoterapist uyandırmasa bile bir müddet sonra trans hali sığlaşır, hafifler ve kendiliğinden kaybolur. Kişi normal bir uyku uyuyup uyanmış olur. Gürültü ve ani sıcaklık değişimleri de spontan olarak trans halini kesebilir.

6-Hipnoz esnasında kendimden geçecek miyim?

Hipnotik trans durumundayken kişi şuurunu kaybetmez ve kendinden geçmez. Aksine farkındalığı maksimum düzeyde olur ve algıları normalde olduğundan 30 kat daha fazla açıktır. Hipnoz sürecini tamamen hissedebileceksiniz, hipnozdan çıkınca tüm konuştuklarınızı ve seans sürecini hatırlayacaksınız, çok hoş, dinlenmiş ve gevşemiş olarak, olan biten her şeyin farkında olacaksınız.

shape
Yukarı Çık